poniedziałek, 25 lipca 2016

Jak poprawnie piec biszkopt?


Tortownica, w której będziemy piec biszkopt, musi być odpowiednio natłuszczona przed wlaniem ciasta. Następnie trzeba ją wysypać bułką tartą. Porada ta jednak dotyczy tylko i wyłącznie spodu. Jeśli chodzi o boki tortownicy, to nie wolno ich natłuszczać. W trakcie pieczenia ciasto odejdzie od nich, z kolei pośrodku biszkoptu postanie niepotrzebne wybrzuszenie.

  • Ile ciasta biszkoptowego musi być w formie?
Jeżeli pieczemy biszkopt, to najlepszym wyjściem jest posłużenie się formą wielkości takiej, żeby po wlaniu przygotowana przez nas masa sięgała do połowy lub najwyżej do 2/3 jej wysokości. Jest to istotne, ponieważ z wypełnionej po brzegi formy nasze ciasto z całą pewnością wypłynie.
  • Jak stworzyć dobrze wyrośnięty biszkopt?
Biszkoptowe ciasto będzie lepiej wyrośnięte, jeżeli dodamy do składników kilka kropli soku z cytryny albo octu. Jak i również 1 – 2 łyżki wody. Kwas oraz wodę nieprzegotowaną trzeba wlać do utartych na zimno żółtek.
  • Nagrzany piekarnik do pieczenia.
Biszkopt może nam nie wyjść, jeżeli ciasto za późno trafi do piekarnika bądź jeśli piekarnik nie będzie odpowiednio nagrzany. Z tego też powodu najlepszym wyjściem będzie włączenie go zaraz po utarciu masy z żółtek, tuż przed ubijaniem piany. Po tym jak połączymy wszystkie składniki, biszkopt można będzie wstawić do piekarnika od razu. Pamiętajmy, aby zrobić to w sposób ostrożny.
  • Jak długo piec ciasto biszkoptowe?
Ciasto to wymaga zmiany temperatury podczas pieczenia. Na samym początku powinna ona wynisić 160 stopni. Kiedy ciasto już urośnie, to należy temperaturę zwiększyć do 200 – 220 stopni. Dzięki temu jest sporo większa szansa na to, że biszkopt wyrośnie i nie opadnie.
Ciasto biszkoptowe musi być pieczone od 45 do 60 minut. Tak naprawdę wszystko zależy od tego jakiego rodzaju mamy biszkopt i jaką posiada masę.
  • Konieczne sprawdzanie przed wyjęciem.
Jeśli posiadamy piekarniki gazowe, to nie zawsze da się ustawić temperaturę pieczenia. Z tego powodu przed wyjęciem biszkoptu musimy sprawdzić czy jest już gotowy. Zróbmy to najlepiej na 5 – 10 minut przed końcem pieczenia. Do tego celu niech posłuży nam patyczek. Jeśli po zanurzeniu będzie on suchy, to nasze ciasto jest gotowe. Jeśli jednak biszkopty oblepi patyczek, to musimy go piec dalej.

Pamiętajmy, iż po wyjęciu z piekarnika, biszkopt powinien pozostać w formie do momentu aż ostygnie. Nie dotyczy to jednak rolady, ponieważ ją zwijamy na ciepło.

0 komentarze:

Prześlij komentarz